Vishay/Dale RNC55H8870BSB14
RNC55H8870BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H8870BSB14
Brief Description
RES 887 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H8870BSB14.pdf
Availability of RNC55H8870BSB14
QUANTITY
RNC55H8870BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H8870BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H8870BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H8870BSB14
Related LinksRNC55H8, RNC55H8870BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H8870BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H8870BSB14
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820K OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf