Vishay/Dale RNC55H9090BRB14
RNC55H9090BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9090BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9090BRB14.pdf
Availability of RNC55H9090BRB14
QUANTITY
RNC55H9090BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9090BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H9090BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9090BRB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H9090BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9090BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H9090BRB14
BUZZ ELEM PIEZO STD 0.6KHZ 20V datasheet.pdf
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 38POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10POS .050" SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 5KV R42 DISK datasheet.pdf
TEST ADAPTER VIOLET datasheet.pdf
LOAD SWITCH SC59 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR DRV2605 datasheet.pdf
SENSTHERMOHD5R 75C 1W BREAK datasheet.pdf