Vishay/Dale RNC55H9090BSBSL
RNC55H9090BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9090BSBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9090BSBSL.pdf
Availability of RNC55H9090BSBSL
QUANTITY
RNC55H9090BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9090BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9090BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9090BSBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9090BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9090BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H9090BSBSL
IC PC CRD PWR-INT SWTCH 24HTSSOP datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC TRIPLE PWR DIST SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf