Vishay/Dale RNC55H9091FMBSL
RNC55H9091FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9091FMBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9091FMBSL.pdf
Availability of RNC55H9091FMBSL
QUANTITY
RNC55H9091FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9091FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9091FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9091FMBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9091FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9091FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H9091FMBSL
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 50MA SNT4A datasheet.pdf
CAP SQUARE INDICATOR AMBER datasheet.pdf
8 CHANNEL 10 V INPUT MODULE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
OSC TCXO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf