Vishay/Dale RNC55H9091FRBSL
RNC55H9091FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9091FRBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9091FRBSL.pdf
Availability of RNC55H9091FRBSL
QUANTITY
RNC55H9091FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9091FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9091FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9091FRBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9091FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9091FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H9091FRBSL
CONN RECEPT 70POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 40V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf