Vishay/Dale RNC55H9092BSR36
RNC55H9092BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9092BSR36
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9092BSR36.pdf
Availability of RNC55H9092BSR36
QUANTITY
RNC55H9092BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9092BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H9092BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9092BSR36
Related LinksRNC55H9, RNC55H9092BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9092BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H9092BSR36
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD828AR datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
QFN-16 STENCIL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 160VDC datasheet.pdf