Vishay/Dale RNC55H9093FMBSL
RNC55H9093FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9093FMBSL
Brief Description
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9093FMBSL.pdf
Availability of RNC55H9093FMBSL
QUANTITY
RNC55H9093FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9093FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9093FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9093FMBSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9093FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9093FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H9093FMBSL
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 1.5A (Flash) Camera Flash 9-DSBGA (1.6x1.6) datasheet.pdf