Vishay/Dale RNC55H9313FMRE6
RNC55H9313FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9313FMRE6
Brief Description
RES 931K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9313FMRE6.pdf
Availability of RNC55H9313FMRE6
QUANTITY
RNC55H9313FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9313FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H9313FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9313FMRE6
Related LinksRNC55H9, RNC55H9313FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9313FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H9313FMRE6
STENCIL WIPES 4"X4" 1200/PKG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 2A DPAK datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24TVSOP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .145W AB 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 107MA 10.8 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.15A 190 MOHM datasheet.pdf