Vishay/Dale RNC55H9421BSRSL
RNC55H9421BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9421BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9421BSRSL.pdf
Availability of RNC55H9421BSRSL
QUANTITY
RNC55H9421BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9421BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9421BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9421BSRSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9421BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9421BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H9421BSRSL
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 12POS datasheet.pdf
HDM SAPR248F333F K CUTS datasheet.pdf
500 mA, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf