Vishay/Dale RNC55H9533DSRSL
RNC55H9533DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9533DSRSL
Brief Description
RES 953K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9533DSRSL.pdf
Availability of RNC55H9533DSRSL
QUANTITY
RNC55H9533DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9533DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H9533DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9533DSRSL
Related LinksRNC55H9, RNC55H9533DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9533DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H9533DSRSL
IC ENCOD COLOR TV SGNL VQFP48 TR datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS .163" datasheet.pdf
CONN EH USB B-A NICKEL datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING 1/4 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf