Vishay/Dale RNC55H95R3BSB14
RNC55H95R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H95R3BSB14
Brief Description
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H95R3BSB14.pdf
Availability of RNC55H95R3BSB14
QUANTITY
RNC55H95R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H95R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H95R3BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H95R3BSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H95R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H95R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H95R3BSB14
CONN RCA JACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf