Vishay/Dale RNC55H9651DSB14
RNC55H9651DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9651DSB14
Brief Description
RES 9.65K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9651DSB14.pdf
Availability of RNC55H9651DSB14
QUANTITY
RNC55H9651DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9651DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H9651DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.65k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9651DSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H9651DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9651DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H9651DSB14
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LENS OSS WIDE DRAGON SQ 60DEG datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT-89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1A TO-236AB datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IGBT 900V 105A 600W TO247 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf