Vishay/Dale RNC55H9762FPB14
RNC55H9762FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9762FPB14
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9762FPB14.pdf
Availability of RNC55H9762FPB14
QUANTITY
RNC55H9762FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9762FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H9762FPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9762FPB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H9762FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9762FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H9762FPB14
IC REG LDO 5V 1.5A TO220FP datasheet.pdf
IC HALF-BRIDGE QUAD 54-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 6.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
DIN IDC SIDEPIERCE-027LF datasheet.pdf
ISOLATING BUSHING datasheet.pdf
RES 9.09M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf