Vishay/Dale RNC55H97R6FSRE6
RNC55H97R6FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H97R6FSRE6
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H97R6FSRE6.pdf
Availability of RNC55H97R6FSRE6
QUANTITY
RNC55H97R6FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H97R6FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H97R6FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H97R6FSRE6
Related LinksRNC55H9, RNC55H97R6FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H97R6FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H97R6FSRE6
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.84A 64 MOHM TH datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf