Vishay/Dale RNC55H9881BSB14
RNC55H9881BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H9881BSB14
Brief Description
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H9881BSB14.pdf
Availability of RNC55H9881BSB14
QUANTITY
RNC55H9881BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H9881BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H9881BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.88k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H9881BSB14
Related LinksRNC55H9, RNC55H9881BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H9881BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H9881BSB14
CONN HEADER .100 58POS DL AU PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 2A 4DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 44TQFN datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM BLUE DIFF datasheet.pdf