Vishay/Dale RNC55J1001FRBSL
RNC55J1001FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1001FRBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1001FRBSL.pdf
Availability of RNC55J1001FRBSL
QUANTITY
RNC55J1001FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1001FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1001FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1001FRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1001FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1001FRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1001FRBSL
INSERT FMALE 40P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CRM/TRANSITION 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 250KSPS T/H 16SOIC datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf