Vishay/Dale RNC55J1001FRR36
RNC55J1001FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1001FRR36
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1001FRR36.pdf
Availability of RNC55J1001FRR36
QUANTITY
RNC55J1001FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1001FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1001FRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1001FRR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1001FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1001FRR36 Details Description
Related parts for RNC55J1001FRR36
RES SMD 43 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
60MM 8X8 MATRIX LED RED/GREEN datasheet.pdf