Vishay/Dale RNC55J1004BRBSL
RNC55J1004BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1004BRBSL
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1004BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1004BRBSL
QUANTITY
RNC55J1004BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1004BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1004BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1004BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1004BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1004BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1004BRBSL
IC ENCODER LOW SECURITY 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf