Vishay/Dale RNC55J1010BSB14
RNC55J1010BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1010BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1010BSB14.pdf
Availability of RNC55J1010BSB14
QUANTITY
RNC55J1010BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1010BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1010BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1010BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1010BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1010BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1010BSB14
VARISTOR 351V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
DISPLAY PROG 8CHAR .200" 5X7 HER datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf