Vishay/Dale RNC55J1013DPBSL
RNC55J1013DPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1013DPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 101K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1013DPBSL.pdf
Availability of RNC55J1013DPBSL
QUANTITY
RNC55J1013DPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1013DPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1013DPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1013DPBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1013DPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1013DPBSL Details Description
Related parts for RNC55J1013DPBSL
IC CLK BUFFER 1:9 3GHZ 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC 10:1 LVDS DESERIALIZER 28SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 220A DO205AB datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.4A 127 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RT1 CABLE FOR FPM-C32T IN 30P 1M datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 220A SOT-227 datasheet.pdf