Vishay/Dale RNC55J1020BSB14
RNC55J1020BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1020BSB14
Brief Description
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1020BSB14.pdf
Availability of RNC55J1020BSB14
QUANTITY
RNC55J1020BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1020BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1020BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1020BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1020BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1020BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1020BSB14
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM T/H datasheet.pdf
DATA LOGGER TEMPERATURE W/USB datasheet.pdf
RES SMD 126 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf