Vishay/Dale RNC55J1021BSBSL
RNC55J1021BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1021BSBSL
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1021BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1021BSBSL
QUANTITY
RNC55J1021BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1021BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1021BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1021BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1021BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1021BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1021BSBSL
TCO 50VDC 2A 92C(198F) STRAP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 500' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
10A POTENTIOMETER datasheet.pdf