Vishay/Dale RNC55J1023BSRSL
RNC55J1023BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1023BSRSL
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1023BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1023BSRSL
QUANTITY
RNC55J1023BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1023BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1023BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1023BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1023BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1023BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1023BSRSL
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 3.2A PWRFLAT88 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf