Vishay/Dale RNC55J1023FSBSL
RNC55J1023FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1023FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1023FSBSL.pdf
Availability of RNC55J1023FSBSL
QUANTITY
RNC55J1023FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1023FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1023FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1023FSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1023FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1023FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1023FSBSL
MOSFET N-CH DUAL GATE 6V SOT343R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 130K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf