Vishay/Dale RNC55J1040BSB14
RNC55J1040BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1040BSB14
Brief Description
RES 104 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1040BSB14.pdf
Availability of RNC55J1040BSB14
QUANTITY
RNC55J1040BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1040BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1040BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)104
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1040BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1040BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1040BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1040BSB14
IC ENCORE MCU FLASH 48K 44-PLCC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 75V 400A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13.5A SO-8FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 50A DO15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.45A 125 MOHM datasheet.pdf