Vishay/Dale RNC55J1051BRBSL
RNC55J1051BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1051BRBSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1051BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1051BRBSL
QUANTITY
RNC55J1051BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1051BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1051BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1051BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1051BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1051BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1051BRBSL
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO DAC LP 32-VQFN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
DB25 MALE/4-AAA3MZ&3 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 110PO datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 51C S 24" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf