Vishay/Dale RNC55J1071FSRE6
RNC55J1071FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1071FSRE6
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1071FSRE6.pdf
Availability of RNC55J1071FSRE6
QUANTITY
RNC55J1071FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1071FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1071FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1071FSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1071FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1071FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1071FSRE6
RES ARRAY 13 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 48MINIBGA datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 2 ANALOG datasheet.pdf
IC PWR MANAGER ISP GP 32-QFNS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 60V TO-263AB datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD D FLOA G50 ZIN datasheet.pdf