Vishay/Dale RNC50H1001BRRSL
RNC50H1001BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1001BRRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1001BRRSL.pdf
Availability of RNC50H1001BRRSL
QUANTITY
RNC50H1001BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1001BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1001BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1001BRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1001BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1001BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1001BRRSL
CBL RIBN 40COND 0.050 BLACK 5' datasheet.pdf
IC 16-BIT STEREO D/A 14-SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7A 28V datasheet.pdf