Vishay/Dale RNC55J1072BSRSL
RNC55J1072BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1072BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1072BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1072BSRSL
QUANTITY
RNC55J1072BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1072BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1072BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1072BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1072BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1072BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1072BSRSL
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 60 W/O HOUSING300A datasheet.pdf
ASM JOYSTICK 4WAY datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf