AVX Corporation SR155C223KAATR1
SR155C223KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR155C223KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR155C223KAATR1.pdf
Availability of SR155C223KAATR1
QUANTITY
SR155C223KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR155C223KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR155C223KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR155C223KAATR1
Related LinksSR155C2, SR155C223KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR155C223KAATR1 Details Description
Related parts for SR155C223KAATR1
SIDAC/FUSE SYM 4CH 120V 250A SIP datasheet.pdf
INDICATOR PLATE FOR THERMAL BRKR datasheet.pdf
TRIAC 400V 10A TO263 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 313POS datasheet.pdf
IC MONITOR PWR/CURR BID SOT23-8 datasheet.pdf
IC RESET MPU LP SOT23-5 datasheet.pdf
TRIAC 600V 0.3A datasheet.pdf