Vishay/Dale RNC55J1073DSB14
RNC55J1073DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1073DSB14
Brief Description
RES 107K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1073DSB14.pdf
Availability of RNC55J1073DSB14
QUANTITY
RNC55J1073DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1073DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1073DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1073DSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1073DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1073DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1073DSB14
CABLE TIE HEAVY NAT 43.3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK GEN /2/4/8 3.3/5V 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 170MA 11.58 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE CLAMP 1" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf