Vishay/Dale RNC55J1073FMB14
RNC55J1073FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1073FMB14
Brief Description
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1073FMB14.pdf
Availability of RNC55J1073FMB14
QUANTITY
RNC55J1073FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1073FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1073FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1073FMB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1073FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1073FMB14 Details Description
Related parts for RNC55J1073FMB14
RECTIFIER MODULE 230VAC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
DSUB RND CABLE CLAMP 9POS 5PCS datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 50/PK datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
HDM DC STACKING MODULE 72 CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 500MA 4CSP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE PIN M8 datasheet.pdf