Vishay/Dale RNC55J1090BSRE6
RNC55J1090BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1090BSRE6
Brief Description
RES 109 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1090BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1090BSRE6
QUANTITY
RNC55J1090BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1090BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1090BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1090BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1090BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1090BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1090BSRE6
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 130MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 29.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf