Vishay/Dale RNC55J1093BSBSL
RNC55J1093BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1093BSBSL
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1093BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1093BSBSL
QUANTITY
RNC55J1093BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1093BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1093BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1093BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1093BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1093BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1093BSBSL
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 16-DIP datasheet.pdf
REGULATOR 12V-1.5V 7A SIP VERTIC datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.080V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 2.2MIL 1"X72YD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 9/64" 5.2" datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4KHZ RRO 5SSOP datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
TPLI 210FG A1 16" X 16" datasheet.pdf