Vishay/Dale RNC55J10R0BRBSL
RNC55J10R0BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R0BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R0BRBSL.pdf
Availability of RNC55J10R0BRBSL
QUANTITY
RNC55J10R0BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R0BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R0BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R0BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R0BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R0BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J10R0BRBSL
TRIAC 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMALL-MGC PLUG LATCH datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
RES SMD 100OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
128 POS.MALE CONN.DIN 41612 R CO datasheet.pdf