Vishay/Dale RNC55J10R0BRRSL
RNC55J10R0BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R0BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R0BRRSL.pdf
Availability of RNC55J10R0BRRSL
QUANTITY
RNC55J10R0BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R0BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R0BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R0BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R0BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R0BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J10R0BRRSL
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 47UF 20% 6.3V 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5MM datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
1016 TB SP CL DIP SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf