Vicor Corporation VE-J50-IY-B1
VE-J50-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-J50-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-J50-IY-B1.pdf
Availability of VE-J50-IY-B1
QUANTITY
VE-J50-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-J50-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-J50-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-J50-IY-B1
Related LinksVE-J50, VE-J50-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-J50-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-J50-IY-B1
IC DIFF BUS TXRX 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.25A SOT89-5 datasheet.pdf
IC 5WIRE TOUCHSCRN CNTRLR 16SSOP datasheet.pdf
DIE PIDG LG EXP 69875 12-10AWG datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
END CAP SKE-30/76-1.18-2.36"" datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 2 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IGBT 650V 10A TO220 datasheet.pdf