Vishay/Dale CMF558K1600BEEB
CMF558K1600BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K1600BEEB
Brief Description
RES 8.16K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K1600BEEB.pdf
Availability of CMF558K1600BEEB
QUANTITY
CMF558K1600BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K1600BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF558K1600BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K1600BEEB
Related LinksCMF558K, CMF558K1600BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K1600BEEB Details Description
Related parts for CMF558K1600BEEB
PROTECT HEADER RT/ANG 20 CONTACT datasheet.pdf
RELAY TELECOM 4PDT 1A 9V datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 4-PORT HUB FOR USB 32-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONN MALE 7POS CONTACT INSERT datasheet.pdf