Vishay/Dale RNC55J10R1BSRSL
RNC55J10R1BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R1BSRSL
Brief Description
RES 10.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R1BSRSL.pdf
Availability of RNC55J10R1BSRSL
QUANTITY
RNC55J10R1BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R1BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R1BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R1BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R1BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R1BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J10R1BSRSL
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 5-INP 14-SO datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 350VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY/BLUE 3.66"LX6.54"W datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
06 MODII HDR SRST B/A W/HD datasheet.pdf
MT5000A-NO.750-X-0.875IN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf