Vishay/Dale RNC55J10R4BRRSL
RNC55J10R4BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R4BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R4BRRSL.pdf
Availability of RNC55J10R4BRRSL
QUANTITY
RNC55J10R4BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R4BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R4BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R4BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R4BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R4BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J10R4BRRSL
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PMI RED DOME 24V 30 LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
ADAPTER M/F BNC/SMA 8GHZ datasheet.pdf