Sullins Connector Solutions RMC50DRYH-S13
RMC50DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMC50DRYH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND
Datasheet Download
RMC50DRYH-S13.pdf
Availability of RMC50DRYH-S13
QUANTITY
RMC50DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC50DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-RMC50DRYH-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC50DRYH-S13
Related LinksRMC50D, RMC50DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC50DRYH-S13 Details Description
Related parts for RMC50DRYH-S13
IC VREF SHUNT ADJ SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 34A LFPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf