Vishay/Dale RNC55J10R4BRRSL
RNC55J10R4BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J10R4BRRSL
Brief Description
RES 10.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J10R4BRRSL.pdf
Availability of RNC55J10R4BRRSL
QUANTITY
RNC55J10R4BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J10R4BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J10R4BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J10R4BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J10R4BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J10R4BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J10R4BRRSL
SWITCH ROTARY 1 DECK 11 POS PN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 50PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
KJB 53C 53#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf