Nichicon UPS1C222MHD1TO
UPS1C222MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPS1C222MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPS1C222MHD1TO.pdf
Availability of UPS1C222MHD1TO
QUANTITY
UPS1C222MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1C222MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPS1C222MHD1TO
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance57 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1C222MHD1TO
Related LinksUPS1C22, UPS1C222MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1C222MHD1TO Details Description
Related parts for UPS1C222MHD1TO
RES ARRAY 13 RES 1.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 10A TO-252 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 9A TO-220 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 7.62MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 44POS 0.4MM BTB SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf