Vishay/Dale RNC55J1112BSB14
RNC55J1112BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1112BSB14
Brief Description
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1112BSB14.pdf
Availability of RNC55J1112BSB14
QUANTITY
RNC55J1112BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1112BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1112BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1112BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1112BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1112BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1112BSB14
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 11/16" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
15MM CBLSLD USCAR REC BLK 3 CKT datasheet.pdf
CONN TRT PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
8 POS AMPSEAL VERTICAL HDR datasheet.pdf