Vishay/Dale RNC55J1114BSB14
RNC55J1114BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1114BSB14
Brief Description
RES 1.11M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1114BSB14.pdf
Availability of RNC55J1114BSB14
QUANTITY
RNC55J1114BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1114BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1114BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1114BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1114BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1114BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1114BSB14
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SPARE KEY FOR SK SERIES BRASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.3A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
15CKT MINI WIRE TRAP CONN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 80 OHM 1% 30W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX+FX-CW datasheet.pdf
CONN FFC TOP 32POS 0.5MM SMD R/A datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 5V 30W datasheet.pdf