Vishay/Dale RNC55J1140BSRE6
RNC55J1140BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1140BSRE6
Brief Description
RES 114 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1140BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1140BSRE6
QUANTITY
RNC55J1140BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1140BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1140BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)114
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1140BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1140BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1140BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1140BSRE6
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 4.6NS 48QFN datasheet.pdf
RES MO 1/2W 10 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 2500A 500VAC datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM IP57 12VDC datasheet.pdf