Vishay/Dale RNC55J1151BSR36
RNC55J1151BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1151BSR36
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1151BSR36.pdf
Availability of RNC55J1151BSR36
QUANTITY
RNC55J1151BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1151BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1151BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1151BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1151BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1151BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1151BSR36
RES 910K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A MINI 3P datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 50A D2PAK datasheet.pdf
TERMINAL BLK 6POS 7MM VERT BLACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/32-48" BLUE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
HDM EMPR070F110F LM & G datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf