Vishay/Dale RNC55J1152BSRSL
RNC55J1152BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1152BSRSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1152BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1152BSRSL
QUANTITY
RNC55J1152BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1152BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1152BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1152BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1152BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1152BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1152BSRSL
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 60" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ROM SKT EXPANSION RAM datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf