Vishay/Dale RNC55J1192BSB14
RNC55J1192BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1192BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1192BSB14.pdf
Availability of RNC55J1192BSB14
QUANTITY
RNC55J1192BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1192BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1192BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1192BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1192BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1192BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1192BSB14
LAMP NEON AMBER 125V PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERMINAL BD TURRET DBL ROW 33POS datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 0.625A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 230V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf