Vishay/Dale RNC55J11R0BRB14
RNC55J11R0BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J11R0BRB14
Brief Description
RES 11 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J11R0BRB14.pdf
Availability of RNC55J11R0BRB14
QUANTITY
RNC55J11R0BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J11R0BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J11R0BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J11R0BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J11R0BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J11R0BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J11R0BRB14
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 1206 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SR BTS 8MM VERT 8 ASY 20AMP datasheet.pdf